בִּגְלַל מציגים: תערוכה בנושא משפחה וקירבה

בגללריה - כל התערוכות לובי התערוכה

האמנים המשתתפים:
ד"ר נורית צדרבוים /

"בין אדם לאדם חידותיי..." על קשר וקירבה ומה שביניהם

"בין כל פריט של מידע וכל נקודה שעל המסלול, הוא יוכל למצוא קשר של קרבה או ניגוד" (איטאלו קאלווינו)

הקדמה – על התערוכה, אוצרות במרחב הווירטואלי ופרשנות

גוף העבודות שהגיע לשולחני בעקבות נושא הגיליון הנוכחי, 'משפחה וקרבה', הוביל אותי לעסוק במספר סוגיות שצפויות להסביר את הגישה האוצרותית שלי בתערוכה זו. לפיכך, וכהקדמה לדיון בתערוכה גופא, אומר מספר דברים על אוֹצרוּת במרחב הווירטואלי, על גישתי הפרשנית ועל האופן שבו החלטתי לעסוק בתערוכה זו... / המשך ההקדמה במאמר המלא

התערוכה – מצבים שונים של יחסי קרבה

הקטגוריות השונות שעל פיהם מיינתי את הדימויים יצרו נושאים ובהם: הורות, זוגות, מפגשים, אדם לאדם – בין קרבה וניכור, אדם קרוב אצל עצמו, חפץ ומקום כסמל לקשר וקרבה, סיפור משפחתי, בין אדם לחי ועוד.

כל קטגוריה מהווה קורת גג ווירטואלית המאכלסת דימויים משל אמנים שונים בתחומי יצירה שונים - צילום, ציור ופיסול. המשותף ביניהם, על פי בחירתי ועל פי הבנתי, הוא המסר העולה מתוכם, והאופן שבו כל אחד מהם מחזק ומתקף אותו.

גוף העבודות בקבוצה שנושאה 'הורות' – חושף מגוון עבודות בציור, פיסול וצילום המתארים מצבים רגשיים ופיזיים שעניינם הקשר ההורי. החל מקשר סימביוטי שבו גוף מכיל גוף – ההיריון - תהליך הסימביוזה וההתמזגות, והמשכו ביחסי הורים וילדים שבהם המגעים הפיזיים מבטאים רגש, קרבה, הגנה, חסות וחיבור.

להמשך


בן רוטמןבן רוטמן
נולד בתל אביב, צייר.

הצהרת אמן
נע בין זמנים ומקומות, חוצה גבולות, מציג חוויות וזיכרונות המובאים במערבולת אל מכלול צבעוני רב עצמה. הדימויים הפיגורטיביים ביצירות משקפים עולם מלא ניגודים, חושני, קצבי ומאד מוסיקלי. ביצירות כולן מעין ציר מרכזי של חיות, סערת רגשות, חושניות, ראייה אופטימית ואהבת אדם. את העבודות של רוטמן ניתן לראות, לחוש וגם לשמוע. הנושאים: אבסטרקט, נופים, פרחים, דמויות, אנשים, טיפוסים, אוירה, ערום, אורבני ובעלי חיים.
בהירה לראהבהירה לראה
ילידת 1942. לפני שנים למדתי עיצוב בבצלאל בירושלים. במשך הזמן השתלמתי בריפוי בעסוק ועבדתי בתחום זה עם קשישים בעלי מוגבלויות פיסיות, תחום שאהבתי מאד, וגרם לי לסיפוק רב. כיום אני גמלאית וחזרתי לאהבתי הישנה - אני מפסלת מזה כ-10 שנים במסגרת מוזיאון ת'א. השתתפתי בכמה תערוכות קבוצתיות מטעם המוזיאון וכן מטעם עיריית ר'ג. אני חברה באגודת הציירים והפסלים בחולון עירי.

הצהרת אמן
הנושאים העיקריים שמעסיקים אותי בעבודתי הם: קשרי משפחה ויחסי גומלין בתוכה. שורשים משפחתיים ובעקר זוגיות, אמהות, הורות, ילדות ועוד, שהרי בסופו של דבר אלה הם המעגלים העיקריים של חיינו, וסביבם אנו חגים. מפסלת בעקר בחימר גס ולעיתים יוצקת בברונזה ואבן.
אשר גיבלאשר גיבל
התחלתי לצלם מתחילת שנות ה-70, כאשר המצלמה הראשונה שרכשתי היתה רוליפלקס 6 על 6. רוב הצילומים צילמתי בשחור לבן, באמצע שנות ה-70 צילמתי בעיקר בתל אביב ובירושלים - שם למדתי גם צילום במכללת הדסה, ב2009- הצגתי תערוכת יחיד במוזיאון בית התנ"ך כ-60 עבודות בנושא תל אביב על שכונותיה, חלק קטן מהעבודות מוצגות כאן, ב-1996 אובחנתי כחולה פרקינסון, ובתערוכה של 13 אמנים חולי פרקינסון זכתה תמונה שלי לשמש כתמונת נושא לתערוכה, שם התערוכה היה "ללכת רגלי - לעוף" (מילות שיר של חולה פרקינסון). לפני יותר משנה הצטרפתי לאגודת אמני כפר סבא, שכרגע עומדת לקבל מעמד של עמותה, בשבוע הבא של שבועות אציג כחלק מקבוצה שלוש עבודות בגלריית האגם בפארק רעננה.

הצהרת אמן
כיום אינני רואה את עצמי כצלם. הצילום הוא רק עוד כלי, להעביר דימויים שהם מעבר לגשמי. נכון שאני מנצל את שפת הצילום להציג דימויים, אבל ההתלבטות היא תמיד ברמה של שפה ותרבות אותנטיים, תמיד אהבתי להתבונן בצילומים שמבטאים מצבים ומעמדים אנושיים, במיוחד את צלמי הרפורטז'ה שלקחו נושא והלכו אתו עד הסוף, בהתייחסם אל עבודתם כפרויקט חיים. בתקופה האחרונה אני מתעד את חיי משפחתי (בעיקר את אמי, שבחודש הבא תהיה בת 89) מעניין כמה אפשר ללמוד על בן אדם, כמצלם וכמצולם.
אפרת פוייראפרת פוייר
ילידת הארץ, בוגרת המכללה למורים לאמנות "קיי" M.A בחינוך. השתלמה אצל מורים שונים, השתתפה בסדנת אמן לבניית בובות תיאטרון ומסכות בוונציה. לימדה במכללה האקדמית למורים לאמנות "מכללת קיי"ובמכון לאמנות "אמנות חזותית"בבאר שבע. עבדה כמפקחת במשרד החינוך. הציגה בתערוכות יחיד והשתתפה בתערוכות קבוצתיות. כיום מקדישה את רוב זמנה ליצירה בפיסול.

הצהרת אמן
אמנית רב תחומית. עבודותיי מושפעות מחיי האישיים, אשר מחברים בין המופשט לריאליסטי בהיבט הפילוסופי. חיפוש מתמיד אחר מקומי בתא המשפחתי במעגל הקרוב והרחב. במעגל הקרוב - הזוג כתא גרעיני ראשוני בתוך המשפחה והעובר עליו במהלך השנים. במעגל הרחב - מערכת היחסים שבין שלוש אחיות - הפסל "שלוש אחיות".
אמיר לבוןאמיר לבון
מורה לצילום במשרד החינוך. יוזם ומקים גלריות שיתופיות. בוגר המכללה לצילום קריית אונו בצילום ומדייה דיגיטלית ובוגר תארים באנגלית וחנ"מ. צלם עיתונות ואמן רב תחומי בתחום הצילום.

הצהרת אמן
שריד: הבובה בעלת שיער הזהב שנשארה לאחר ההרס והחורבן, מה שנשאר אחרי שהרוב עזב את עולמנו, מה שיישאר כשריד ונצר אחרון לניצולי השואה מדור ראשון. ברגע שאחרון הניצולים יחזיר נשמתו לבורא כל שיישאר לנו הוא הבובה הפולנית על המדף הישן מהעץ בעלת העיינים התכולות שיזכיר לנו את מה שאירע לנו ככלל שם באדמת אירופה ומעל הכל את הנרטיב האישי של הניצול שייחרט היטב דרך העיניה של הבובה ששרדה את תאי הגזים והשכול, הבובה שנשארה על המדף, שיערה זהב וסיפורה, סיפורו של עם.
אלכסנדר גנליןאלכסנדר גנלין
נולד במוסקבה, בוגר בי"ס "אחד" לאמנות והאוניברסיטה לקולנוע ע"ש סרגיי גרסימוב מגמת אמנות. משנות 80 משתתף באופן פעיל בתערוכות לאומיות ובינלאומיות בברה"מ (כולל הודו, פולין). עבודותיו נמצאות במוזיאונים (כולל מוזיאון ע"ש המהפכה) וגלריות. ב-1991 עלה לישראל, בוגר קורס בצלאל לאמנים מצטיינים. פועל כאמן, מוציא לאור ואוצר, בסטודיו שלו ביפו העתיקה (מזל טלה 5).

הצהרת אמן
עובד בסגנונות שונים מריאליסטי עד אבסטרקטי בטכניקות שונות, בעיקר שמן על בד.
איילת ברמןאיילת ברמן
ילידת ישראל, מתגוררת בתל אביב. כלכלנית בעבר, סוציולוגית בהווה. בשנים האחרונות שבתי לצייר כפי שעשיתי לאורך ילדותי ונעורי, והשתלמתי אצל מספר אמנים מוכרים.

הצהרת אמן
בציורי אני מנסה להעביר את נקודת המבט המאד אישית שלי על העולם, אך לעתים, בתהליך הפוך, אני דווקא לומדת על עצמי דרך ציורי. יש בי סקרנות לפצח באמצעות הצבעים והצורות דימויים שגרתיים של אנשים ושל נופים. אני עובדת בעיקר בצבעי שמן על בד, ללא רישום מקדים. לתערוכה זו, העוסקת במשפחתיות וקירבה, בחרתי בתמונות שבהן ציירתי את בני משפחתי המורחבת בשנים האחרונות.
מידד גוטליבמידד גוטליב
נולדתי בירושלים 1950, היום אני מתגורר בתל אביב. לאחר שלושים שנים שבהן הייתי מנהל כספים בחברות גדולות, עשיתי שינוי בחיי ופניתי לעסוק במדעי הרוח. בשנה שעברה סיימתי את הלימודים לתעודת הוראה במסלול של הסבת אקדמאים להוראת היסטוריה, והשנה כהחלתי ללמוד ל- MA בהוראה רב תחומית במדעי הרוח. מזה עשרות שנים שאני עוסק בצילום.

הצהרת אמן
בתמונות שבחרתי אני מנסה להציג דימויים שקשורים לאפיזודות שקשורות לחיי המשפחה. לעתים החיבורים הם טריוויאלים ומידיים כמו תמונה של בית, או של סבא עם נכד, ולעתים הדימוי מתרחק כשהתמונה היא של ראש פסל עם ילדה או של פילים שיוצרים צורה של לב בחדק שלהם, ובמקרה אחר הדימוי הוא מטאפורה כמו הכביסה שמתחברת ל"שיר ליל שבת" של יהודה עמיחי ולשורה "התבואי אלי הלילה כבסים כבר יבשו בחצר".
טל מיש - ורדטל מיש
אמא לשתיים.

הצהרת אמן
אני שמחה כשהפסלים שעשיתי מעוררים מחשבה, ויכוח. מעלים זוית אחרת.
חוה פוליבודהחוה פוליבודה
ילידת רמת-גן. לימודים: מכון אבני. המדרשה למורי אמנות. אוניברסיטת תל-אביב ובר-אילן-תולדות האמנות.

הצהרת אמן
העבודות בסדרה "משפחה" צויירו בשנים 2000- 2003. ניסיתי לתאר פני אמי אבי אחיותי ואותי במצבי נפש שונים מתוך כוונה להראות היחסים בתוך המשפחה. פני הדמויות מראות חרדה ודאגה על רקע מצב כלכלי ובטחוני. כל העבודות מצויירות באקריליק על בד.
חגית גאוןחגית גאון
השכלה: 'בצלאל' – אומנות, 1991- 1995; 'קאמרה אובסקורה' – צילום, 1986-1985; תערוכת יחיד: 'רמזים', 'מכללה לאומנות, בת ים' 10.08; קבוצתיות: 'רשמים III ', 'בית האומנים', 12.07; 'הזדמנות ראשונה', 'אגריפס 12 ', 8.08; 'בית', 'אפרט-ארט', תל אביב, 9.09; 'נייר עבודה בעיניים', 'הרצל 121 ', ת"א 9.11; 'משפחה/יחסים', 'אספייס 10', ירושלים, 1.12; 'לחם ושושנים', 'מען', תל אביב, 12.12 'אומנות ישראלית', הוועד למלחמה באיידס, 2.13 ועוד.

הצהרת אמן
בשנים 2006-7 עסקתי ביחסים בתוך המשפחה המפוצלת ובבדידות של היחיד בתוך המשפחה. הדימויים זרמו באופן אינטואיטיבי, והם משקפים גוף עבודה רב היקף בעיקר בטכניקה של עט כדורי על נייר צילום. בשנים 2010- 2013 התחלתי לצייר בפורמט יותר גדול ובצבע. ציירתי מתוך תצלומים שצילמתי בחוף הים. הציורים, פחות טעונים רגשית, ויותר צבעוניים, אך עדיין עוסקים ביחסים בתוך המשפחה. המשפחות בחוף הים חשופות מאוד ולכן גם מאפשרות נגישות רבה והצצה לתוך סבך היחסים.
דבורה סיוןדבורה סיון
מפסלת ברשת מתכת. עבודותיי מוצגות בגלריות ובתערוכות קבוצתיות בארץ ובעולם. למדתי את טכניקת הפיסול ברשת אצל האמנית שולמית הרטל ואמנות אצל האמן דן רייזנר. אני בעלת סטודיו לפיסול ברשת מתכת בכפר סבא. בסטודיו מתקיימות סדנאות וקורסים לפיסול ברשת.

הצהרת אמן
מיריעת רשת מתכת שטוחה אני יוצרת את מעטפת הפסל. הפסלים חלולים ואווריריים, בעלי תנועה, הבעה ומשמעות. מקור השראה לעבודותיי הוא ההתבוננות באנשים ברחוב, בקהילה ובאירועים המתרחשים סביבי.
גדעון שניגדעון שני
יליד הארץ. תואר ראשון בכלכלה, תואר שני במדעי המדינה. בוגר המרכז לאומנות חזותית במכללה האקדמית קיי. שימש בתפקידים בכירים בצה"ל, בכי'ל ובמשרד הבטחון. כיום משמש כיו"ר או חבר במספר מועצות מנהלים בדרום. בשנת 2012 נבחר ליו"ר אגודת הציירים באר-שבע והנגב. ציוריו של גדעון הוצגו בתערוכות יחיד וקבוצתיות בארץ ובחו"ל.

הצהרת אמן
עבודתי שואבת את חומריה מיופיים הקסום של נופי הדרום. המפגש שלי עם הנוף הוא מפגש של שייכות ומחויבות, שייכות לאבות אבותי שנדדו כאן, שיכות לתושבי המדבר, ושייכות ליופיים הטהור והבראשיתי של מרחבי הנגב. תהליך עבודתי מתבצע בשלבים - אני יוצא אל הנוף, מצלם את מושא ההתבוננות ממספר זוויות, רושם את קווי המתאר של החוויה החזותית, רק לאחר מכן מנסה לבטא את החוויה באופן ריאליסטי התרשמותי, בעיקר בצבעי שמן.
בתיה גזיתבתיה גזית
נולדתי ב-1943 בתל אביב, בה אני מתגוררת גם כיום. במשך השנים הקמתי משפחה, שהתרחבה וגדלה. עם פרישתי משנות העבודה ועזיבת הבנים לבתיהם שלהם, התחלתי לעסוק בפיסול. בסוף שנות ה-90 של המאה הקודמת (...) התחלתי לפסל בנייר ומזה כשנתיים וחצי עברתי לפסל בחימר. ברוב המקרים הפסלים שלי משקפים את החיים כמראה. הם מביעים שמחה, עצב, געגועים, זוגיות ובעיקר מביאים לידי ביטוי את הכבוד אותו אני רוחשת לנשים - כנשים... את הרעיונות אני שואבת מרגעים מקריים אותם חוויתי, מתמונות, מתנועות האדם, שפת הגוף ועוד...

הצהרת אמן
מפסלת בסוגים ובצבעים שונים של חימר. מעורב בשמוט עדין, בינוני וגס. משתמשת גם בגלזורות וגם בטכניקות צביעה אקריליקים. הסגנון מתחלק בין פיסול פיגורטיבי לחצי מופשט. בשני המקרים נוצרת בפסלים שפת גוף, בעיקר נשית.
נילי ללוםנילי ללום
ילידת הארץ, תושבת פתח תקווה. חברה באגודת אמני פתח תקווה. חזרתי לציור אהבת נעורי, עם פרשתי לגמלאות מעבודתי כמרצה במחלקה ל"אינפורמטיקה בחינוך" מכללת בית ברל ומפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה במשרד החינוך, מחוז מרכז. אני מציירת בסגנון פיגורטיבי ריאליסטי, בצבעי שמן על בדי קנבס. אני חברה באגודת אמני פתח תקווה והשתתפתי בתערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות רבות.

הצהרת אמן
"העיסוק בציור מאפשר לי לגלות את החבוי בתוכי ודרכו אני מרכיבה את עולמי, דיאלוג מפרה מתפתח בין הרגש הפנימי שלי לתפיסה הרגשית שלי את האנשים שמולי, אותם אני מציירת. התמונות נועדו ליצור קשר. לגרום לחוויה, לספר בבירור דבר מה על הדמות שבציור מתוך ההתבוננות שלי בה ותפיסתי אותה. תפיסת האיכות החולפת של הרגע הן בתנוחה של הדמויות והן בציור עצמו. דיאלוג בין הפנים לחוץ, בין הרגש האנושי אליו אני מבקשת להגיע , לדעת, לגעת להבין. הסיפור מבעד לנקודת המבט שלי.." כל שלושת העבודות צוירו בצבעי שמן על בד קנבס.
נטע גורןנטע גורן
נולדתי בישראל, גדלתי בדרום אפריקה. אוטודידקטית. מציירת בשמן, פסטל, עפרונות שמן וגרפיט בטכניקה מעורבת. אני מציירת בסטודיו, עבודות נוספות אפשר לראות באתר www.netagoren.com. תערוכות קבוצתיות: בית-גלים בחיפה 2012, אוצרת: שירלי משולם; "שיתוף", סוכת האמנים, בנימינה 2012, אוצרת: נופי רותם. ספר שירים של שחר ברם וציורים שלי יצא לאור באנגליה השנה - COLORFUL WAS THEIR VOICE.

הצהרת אמן
סבא שלי ואני היינו קרובים, הוא היה דמות מרכזית בחיי. סבא שלי היה עיוור ועל אף שלא יכול היה ליהנות מציור, הוא היה איש בעל טעם שהעריך מאוד אומנות על כל סוגיה. הוא מת לא מכבר בגיל 98. הטריפטיך "סבא" הוא עבודה ספונטנית לגמרי שעשיתי כשנה לפני שנפטר: חלק שמאלי מופשט עם צבעים חזקים ובו אני מבקשת לייצג את אישיותו החזקה והמפתיעה; בצד ימין רישומים זעירים המייצגים אותו, ובאמצע, בחרתי לצייר אותו מהגב כדי לרמוז לעיוורון. הטריפטיך אינו למכירה.
נורית צדרבויםנורית צדרבוים
ד"ר, יוצרת וחוקרת רב-תחומית. אמנית פעילה, משוררת, אוצרת, חוקרת, מסאית, יועצת אמנות , מרצה, מנחת קבוצות ומאמנת NLP. בעבר – ראש המרכז הבינתחומי ללימודי אמנות במכללת הגליל המערבי. מנהלת סטודיו פרטי 'נוריתארט' ליצירה מחקר וטיפול. יו"ר קבוצת אנ"י (אמנות נשים יוצרות ישראל) ומשמשת יועצת אקדמית וראש תחום במוסד חינוכי.

הצהרת אמן
גוף עבודות משנת 1988. פסלי חימר. סדרת פסלים זו מתארת מחוות גופניות שונות, ומציגה צורת התבוננות על האדם כצופה וכנצפה. עבודות אלה תוארו על ידי בעבר כגוף עבודות בנושא 'שפת הגוף' כאשר הן עצמן מייצגות מצבים שונים של שפת גוף, והם נוצרו באמצעות שפת גוף (עבודה עם הגוף בחימר). בתערוכה זו 'משפחה וקירבה' "ביימתי מחדש את קבוצת הפסלים במצבים שונים כאשר אני מתייחסת אליהם כאל דימויים שמייצגים מצבים שונים במשפחת האדם. המקבצים השונים של פסלי דמויי אדם, תוך התייחסות למחוות הגופניות השונות מייצרים מצבים שבין קירבה לניכור, ומעלים שאלות. האם הם יחד? האם היחד וכל אחד שם לחוד? ומה אומרת שפת הגוף שלהם? בתערוכה הנוכחית העבודה היא לא הפסלים, אלא צילומים שבהם הפסלים הם האובייקטים המצולמים - הפסלים מחימר שרוף, גובה הפסלים כ-30 ס"מ.
מרי קושלביץ'מרי קושלביץ'
אני אמנית צעירה, אוטודידקית. בוגרת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני במנהל עסקים. מגיל צעיר מאוד, אהבתי לצייר ונסחפתי לתוך עולם היצירה למשך שעות ארוכות. אני אוהבת להתנסות בסגנונות שונים וליהנות מהתוצאה המפתיעה. ההשראה מגיעה מטיולים ברחבי העולם, ממקומות ואנשים מיוחדים ומרגשים, מזיכרונות ומחלומות. כל אלה עם נגיעה של דמיון ופנטזיה. לאחרונה הצגתי בתערוכת "אביב ישראלי" בצפת ובמגזין האמנות "44DEGREES". ניתן לראות עבודות נוספות שלי בדף הפייסבוק:
www.facebook.com/maryksart.

הצהרת אמן
בעבודות אלה אני מציגה אמון, מגע וחום כמרכיבים המבטאים קירבה. להרגשת הקירבה עם אדם אחר אין פנים והיא יכולה לבוא לידי ביטוי בתוך המשפחה, בזוגיות, בחברות, בידידות או בכל קשר עם אדם אשר ניתן לתת בו אמון ולקבל תמיכה, חיזוק וחיבוק אוהב. השימוש בצבעים חמים, המגע הבוטח ואנונימיות הדמויות מבטאים בעיני תחושות אלה.
מלי אלבז אלמנדיןמלי אלבז אלמנדין
ילידת עפולה להורים מתימן 8 אחים/יות - הושפעתי רבות מסבתא שלי - דמות משמעותית ביותר. והייתי רועה כבשים בשדות העמק בילדותי. למדתי בפנימיה באוהלו על שפת הכנרת - מורה גננת- M.A. בחינוך ואמנות. מדריכת פיקוח גני ילדים במשרד החינוך.

הצהרת אמן
"Almandine" - "אלמנדין" - אבן חן מחצב טבעית בצבע סגול - נוטה לבורדו - "האבני יסוד של יצירתי מושתתת על התפיסה הפילוסופית בה אני מחזיקה שנים כדרך חיים להתמודד עם מצוקות - בכפל משמעויות האבנים הראשונות בהם שיחקתי בילדותי - בשדה והן היוו עבורי עולם דימויים שלם, כיום מהוות אבני יסוד לאימגי'ם ביצירתי. דבר אחר, נגזרת של נחלת אבות בתימן. סבי ואבי ז"ל עסקו במלאכת התפירה והריקמה בצנעא. אבי היה תופר אפודות מצמר עיזים וכבשים למשנה של המלך בתימן והיה רוקם "ריקמה תימנית מסורתית". לפני מותו לימד אותי אבי את הרקמה. והיום אני עושה בה שימוש באופן הצגת הדימויים - "כמעשה רקמה" מחווה לסבי - לאבי היקר יוסף חזי ז"ל.
מירה צדרמירה צדר
B.A. בפילוסופיה והיסטוריה - האוניברסיטה העברית. בוגרת המדרשה לאמנות - רמת השרון.

הצהרת אמן
בני הבכור נולד עם מחלה, שצבעה את ילדותו ואת האימהות שלי בצבעים מיוחדים. כמובן שנושא החולי הופיע בעבודות שלי וכמו כן התרופה שקיבל בכפית בגיל צעיר. הפחדים שהתלוו למחלה גם הם באו לביטוי. המשפחה מופיעה בצורת ברושים, שלושה או ארבעה. סביב לברושים סימבולים של אהבה, סקס, מוות ונחשים ששומרים וגם מאיימים. דמות של ראש מכוסה בד מתייחסת לציור של מגריט שאמו מתה (התאבדה) בנהר וכשנמשתה היו פניה מכוסים בבגד. מגריט מצייר את אימו כך. שאר העבודות הן דיונאות של בני משפחתי ועבודות על משפחות אחרות.
מיכל רויטבורד בכרמיכל רויטבורד בכר
האמנות הייתה תמיד חלק מחיי, מציירת מגיל צעיר, למדתי אצל הציירים: אלכס פרץ ואלחנדרה אוקרט. לימודי עיצוב גרפי ב"אורט קריירה". הצגתי במספר תערוכות אמנים משותפות.

הצהרת אמן
אני מציירת בעיקר דיוקנאות, כי חשוב לי לתפוס את הרגע שחוותה הדמות. בתקופה האחרונה בחרתי לצייר פיסות מחיי האישיים, מציירת בהשראת צילומים משפחתיים, התמודדות עם ילד בכור בספקטרום האוטיסטי, קשריו עם אחיו וסביבתו. אני כאישה וכאמא לילד מיוחד, חווה קשיים יום יומיים, בציוריי דיוקנאות עצמיים, בתהליך היצירה אני חובה סוג של תרפיה והשלמה, תוך כדי סיום היצירה.
רונית גורביץרונית גורביץ
בוגרת המחלקה לאמנות ב'בצלאל' לשנת 1996, מאז אני יוצרת ומציגה. מלמדת ציור בסטודיו פרטי בעמק חפר.

הצהרת אמן
הציורים שלי חייבים להיות חלק מעולמי הפנימי על מנת שיהיה לי מעניין לצייר אותם. אני מתעסקת הרבה מאוד בילדות שלי במשפחתי האישית ובתא המשפחתי בכלל. אני מוצאת את עצמי מנהלת דיאלוג עם העבר וההווה דרך הציור. את סדרת הציורים 'סוד' ו'מגלשה' ציירתי על נייר בטכניקה מעורבת. השתמשתי בתמונות ילדותי כמקור השראה. הציורים מסדרת 'הודה' מצויירים בשמן על עץ. הודה עבדה אצלי שנים רבות והיתה חלק מביתי ומשפחתי. הציורים שציירתי הם של משפחתה של הודה. כך למדתי להכיר את עולמה שנמצא רחוק ממני ולהתקרב אליה.
רוני שגיארוני שגיא
אני אמא לארבעה ילדים בוגרים. גרה במושב ביצרון. אל הציור הגעתי לפני כ-12 שנים מתוך תשוקה חזקה פנימית לנסות, מעולם לפני כן לא ציירתי. גיליתי עולם מופלא, עולם שאין לו סוף. למדתי אצל חנה נוה ואצל מאיר נטיף. הצגתי במספר תערוכות קבוצתיות, ביניהן: בסדנת האמנים ביבנה, בבית יד לבנים בהוד השרון, ובתערוכות יחיד ביניהן בבית התרבות ברחובות וקיר אמן בבית האמנים בתל אביב.

הצהרת אמן
בציורי בא ליד ביטוי הקשר בין בני המשפחה שלי, בין הדמויות לעצמן וכמובן גם הקשר שלי אליהן ואל עצמי. את החום האהבה והחיבוק אני ממשיכה להעביר דרך הציורים. הקשר מועבר על ידי הושטת היד, המגע ותנוחת הידיים. נקודת המוצא של הציור היא הידיים. אל ציורי הידיים הגעתי לאחר שנודע לי שאני חולה בטרשת נפוצה מתוך החשש שידי יפגעו מהמחלה. ציורי באים ממקום של חוזק ולא ממקום של חולשה וכך אני מבקשת שיתייחסו אליהם. אני מציירת בשמן על בד.
ענבל מארי כהןענבל מארי כהן
בוגרת המדרשה לאמנות. בוגרת כיתת המאסטר לציור "התחנה". גלריה חנינא- תערוכת יחיד, "נטליה". עיריית כפר סבא - תערוכת יחיד. גלריה התחנה - תערוכת יחיד. משתתפת בתערוכות קבוצתיות, וציורים נמצאים באוספים פרטים.


עמית יצחקעמית יצחק
בן 34, מתגורר בת"א. בעל רקע בעיצוב, אמנות וחינוך לאמנות. אמן פלאסטי, עוסק באמנות דיגיטאלית ובעיצוב גראפי, אנימציות והדמיות. בין השאר עוסק בתחום הציור, הפיסול, הרישום והצילום. אני מאמין שבכל אחד מן התחומים ישנם מרכיבים שיש ורצוי לשמר ולפתח. את ההתמקצעות אני שואף למצוא דרך הסגנון - טכניקה ואף המושגים ו"החשיבה שמאחורי". אמן-מורה בתחילת דרכו ו- תלמיד כרוני.

הצהרת אמן
במסגרת הלימודים התמקצעתי לרמה שגיבשתי לעצמי טכניקה וסגנון ותוכן שעניינם במדיה דיגיטאלית ואופיין של עבודותיי לרוב נושק לתחומי המדיה הדיגיטאלית והעיצוב הגראפי. הנושאים שבהם אני מתעסק שונים ומגוונים אך השפה והויזואליה שלהם לרב תראה טכנולוגית ברמת הקולאז'ים והמונטאז’ים הדיגיטאליים. אותן טכניקות של קולאז ומונטאז והשפה הדיגיטאלית תמיד מצוות עליי ליצור יש מאין, טאבולה ראסה פאר אקסלנס בסביבה הדו מימדית אך להרגיש בחופשיות להשתמש ולפטשפ דימויים מצויים רבים ומגוונים הקיימים ברשת.
עדנה פיורקועדנה פיורקו
ילידת חיפה 1968, תושבת כפר תבור. בעלת תואר שני בעבודה סוציאלית ועבודה רבת שנים בתפקידי טיפול וניהול בכירים בשרות בתי הסוהר. כיום בעלת סטודיו לקרמיקה, מרבה לפסל דמויות אנושיות בסגנון נאיבי והומוריסטי, בעלות נוכחות והבעה. משתתפת בתערוכות קבוצתיות ולאחרונה אף הצגתי בתערוכת יחיד בגלריה "פיקאסו", במרכז האומנויות קסטרא, בחיפה.

הצהרת אמן
משך 20 שנים עסקתי בטיפול באנשים, רבות מהן בטיפול באסירים. נפש האדם על יופייה, חולשתה, חכמתה וכיעורה, נצרבו בי והתערבבו עם החומרים הפנימיים של עברי וזיכרונותיי. עבודתי שואבת השראה ממקורות פנימיים, דמויות שפגשתי, מצבי חיים, יחסים ושלל חומרים מהחיים. עבורי זהו אמצעי לביטוי אישי תוך התבוננות ודיאלוג פנימה והחוצה. עבודותיי מבטאות יחסים של משפחתיות וכמיהה לקירבה אנושית.
סברינה דה-ריטהסברינה דה-ריטה
ילידת 1969 לונדון קנדה תושבת חיפה. אמנית רב תחומית, ציירת, משוררת, מוסיקאית. חברה באגודת הסופרים העבריים בישראל פרסמה חמישה ספרי שירה: שד ופיה (2005), בשוט אחד (2006) ינשופים (2008), שירים על הסף (2010), החטא השמיני (2012). בעלת תואר ראשון בהיסטוריה כללית. השתתפה בסנדאות לכתיבה יוצרת ובסדנה לציור. מפיקה אירועי שירה עצמאיים.

הצהרת אמן
בציורים תיארתי ציפורים והקשר בין ההורה המזין לבין הגוזלים, שמחכים במקום מוגן. הצורך שלנו בהגנה ואוכל כדי לשרוד. בשני המקרים מדובר ביונקי הדבש. בציור הראשון הקן כמעט מוסתר, כדי להגן על הגוזלים מפני טורפים ובציור השני הקן הוא למעשה בית באויר. בחרתי לצייר ציפורים ולא בני אדם, כי גדלתי בקיבוץ, וביליתי שנים רבות בבית הילדים.
נעמי ליסי פרציקוביץנעמי ליסי פרציקוביץ
יוצרת ועוסקת באמנות שנים רבות, בעיקר בציור ובאוצרות. חברה באיגוד האמנים הפלסטיים בישראל. מציגה תערוכות יחיד ומשתתפת בתערוכות קבוצתיות רבות, בארץ ובחו"ל. אצרה - בהתנדבות - עשרות תערוכות, בעיקר בגלריית הגן הבוטני בירושלים.

הצהרת אמן
ארבע עבודות שמהוות את סידרת החיבוק, הוצגו בתערוכה שנקראה בשם זה. בכל עבודה נראות שתי דמויות במצב של קירבה ושנמצאות בסערה או במצב של רוגע: החיבוק - הופך מפעולה / מצב גופני, לביטוי של רגש חם אך טעון לעיתים גם במרכיבי לחץ, העדר חופש, 'חיבוק דוב' או השלמה. מגוון הדמויות והרגשות, שלווה או סערה, שמחה או עצב, הכל נתון לפרשנות הצופים. לטעמי, כל עבודה בסידרה זו, הריהי שיר המביע רגשות ללא מילים...
תמר איסטריןתמר איסטרין
אמנית רב תחומית ברישום ציור ופיסול. נולדה ויוצרת בתל-אביב. בוגרת המכון לאמנות פלסטית בבת-ים. חברה באגודת הציירים והפסלים בישראל. עסקה בתכנון ובביצוע של תערוכות דידקטיות, ייעוץ והנחייה בפיתוח ועיצוב הסביבה הלימודית לאנשי חינוך, בפיתוח חומרי הוראה והכנת פרזנטציות במגוון נושאים. לימודי אמנות אצל אמנים שונים.

הצהרת אמן
את ההשראה ליצירותיי אני מקבלת מתוך מקום של כבוד מלא לסביבתי הקרובה - המשפחה. ביצירותיי הריאליסטיות אני נותנת תשומת לב לפיסות חיים קטנות הסובבות אותנו, אלה הפרטים הקטנים המדגישים את הקירבה. אני אוהבת ליצור זוגות של פסלים, כך מתאפשר לי להביע אינטראקציה בין דמויות, ולהדגיש רגשות הדדיים של קירבה, הבנה ואהבה עמוקה.
שרה אהרונוביץ קרפנוסשרה אהרונוביץ קרפנוס
סופרת, משוררת, ציירת. אמנית רב תחומית. נייד: 050-5408737, דוא"ל: sarak3@bezeqint.net. ספרים: 2 ספרי שירה, 3 ספרים לילדים - סיפורת. 4 אנתולוגיות. מאמרים וסיפורים קצרים ומתורגמים באתרי אינטרנט שונים ובמגזינים. ציור: תערוכות יחיד וקבוצתיות בחו"ל ובארץ.

הצהרת אמן
אוטודידקטית. טכניקה: עפרון. ניר: 4A. מצאתי בגווני העפרון הפשוט את כל צבעי הקשת וכך עושה בו שימוש. אהבתי לגוף האדם הביאתני "לפרק" אברים ממקומם הטבעי ולשלבם כיד הדמיון הטובה עלי. תערוכותיי משולבות לרוב עם שיריי. בספרי שיריי ובספרי הילדים משולבים ציוריי. נשואה + 1. מתגוררת בחולון.
שלי ארזשלי ארז
בת 21, מתגוררת בגני תקווה. בוגרת בהצטיינות מגמת אמנות בתיכון בן צבי בקריית אונו. כרגע סטודנטית לעיצוב קונספט במכללת IAC. איירה ספרי ילדים ושירה.

הצהרת אמן
ביצירה מתוארת אינטרפטציה של סצנת הפייטה המוכרת מתולדות האמנות, בה אם מתאבלת על בנה המת השרוע בזרועותיה. היצירה שייכת לסדרת ציטוטים מתולדות האמנות אשר הוצגה בתערוכת הגמר של מגמת אמנות של תיכון בן צבי בשנת 2010.
רפאל פרץרפאל פרץ
נולד בירושלים, ולמד אמנות במכללה לאמנות חזותית בבאר שבע בין השנים 1989-1992. בשנת 1995 העתיק את פעילותו לתל אביב והחל למקד את יצירתו בתיאור ההוויה ההומו-לסבית. כך, הרבה לצייר פורטרטים של עירום גברי של בני זוג, דיוקנאות של אישים בולטים מהקהילה, משפחות חד-מיניות, מצעדי גאווה, חיילים צעירים וגם זוגות נשים וזוגות הטרוסקסואליים. עיסוקו בתכנים אלו הפכו אותו למוכר כאחד מהיוצרים הישראלים המרכזיים המשלבים תכנים הומוסקסואליים בעבודותיהם.‏‏ החל מ-1997 מצייר במקביל ציורים נאיבים של העיר תל אביב, ירושלים, חיפה וערים נוספות בעולם.


רינה רינגרינה רינג
נולדתי במוסקבה 1947. בגיל 10 עליתי לארץ. כבר בילדותי גיליתי את הקסם שבאמנות, ומאז אני מעמיקה בלימודים ובעשיה. וכיום גם בהוראה. למדתי גרפיקה בטכניון. אמנות והוראה בסמינר "אורנים", אמנות יצירה באניברסיטת חיפה בהדרכת האמן דורון בר אדון. התמחות בטכניקות ההדפס, העיקר תחריט, אצל האמן אריה רוטמן ז"ל. במשך השנים הצגתי כ-15 תערוכות יחיד בכל רחבי הארץ. והשתתפתי בהרבה תערוכות קבוצתיות. כיום אני יוצרת ומלמדת אמנות, ציור ותחריט בסדנה.

הצהרת אמן
"לא טוב היות האדם לבדו, אעשה לו עזר כנגדו", בראשית ב' 18. בין הצרכים הראשוניים של האדם הם: הקירבה, האהבה וההשתיכות. משפחה יציבה היא בסיס לבטחון. בעולם המודרני היחס למשפחה נעשה יותר מורכב אך המשפחה עדיין מהווה בסיס לזוגיות והמשכיות. היום יש סוגים שונים של משפחות, כמו: חד הוריות, חד מיניות, מורכבות ועוד. אדם לאדם; קירבה או ניכור / אשר גיבל
אמי
אשר גיבל
זוג בחלון ביתם ואדי סאלים
אשר גיבל
משפחה בשכונת התקוה
אשר גיבל
משפחה מסורתית מחכה לרכבת
אשר גיבל
דאבל ספרד (עיתון וירטואלי)
אשר גיבל
הוסף תגובה  |  לראש הדף  
 
 אדם לאדם; קירבה או ניכור / נורית צדרבוים
משפחת האדם
קירבה או ניכור?

נורית צדרבוים
משפחת האדם
קירבה או ניכור?

נורית צדרבוים
משפחת האדם
קירבה או ניכור?

נורית צדרבוים
משפחת האדם
קירבה או ניכור?

נורית צדרבוים
משפחת האדם
קירבה או ניכור?

נורית צדרבוים
 
משפחת האדם
קירבה או ניכור?

נורית צדרבוים
משפחת האדם
קירבה או ניכור?

נורית צדרבוים
משפחת האדם
קירבה או ניכור?

נורית צדרבוים
משפחת האדם
קירבה או ניכור?

נורית צדרבוים
משפחת האדם
קירבה או ניכור?

נורית צדרבוים
הוסף תגובה  |  לראש הדף  
 
 אדם לאדם; קירבה או ניכור
חגית גאון
חגית גאון
בתיה גזית
בן רוטמן
בן רוטמן
 
אם ובנה בתחנת אוטובוס
מידד גוטליב
החברות הכי טובות
נילי ללום


תמר איסטרין
הוסף תגובה  |  לראש הדף  


 אדם קרוב אצל עצמו

מירה צדר

מירה צדר
אשה בשחור בכביש 40
גדעון שני
אדם מבוגר מעשן במאה שערים
אשר גיבל
השתקפות אמי מבעד לתריס
אשר גיבל
 

מידד גוטליב
לצאת מהקליפה
מיכל רויטבורד בכר
לחלום על שקט נפשי
מיכל רויטבורד בכר
מבט לשלולית
מיכל רויטבורד בכר
שחיקה אבנים קטנות בנעל
מיכל רויטבורד בכר
 
ללא כותרת
רוני שגיא
ללא כותרת
רוני שגיא
ללא כותרת
רוני שגיא
ללא כותרת
רוני שגיא

בהירה לראה
הוסף תגובה  |  לראש הדף  


 ביטויים פיזיים של קירבה; ידיים מדברות

מרי קושלביץ'
אל תדאגי
מיכל רויטבורד בכר
ללא כותרת
רוני שגיא
סבתא רבא והנינה מאיה
אשר גיבל
איש חופן ילדה
מידד גוטליב
 

מרי קושלביץ'
מעגל הדורות
נילי ללום

שרה אהרונוביץ קרפנוס
ללא כותרת
רוני שגיא
ללא כותרת
רוני שגיא
הוסף תגובה  |  לראש הדף  
 
 ביטויים פיזיים של קירבה; הבעות פנים וגוף

בהירה לראה
חיבוק
נעמי ליסי
חיבוק
נעמי ליסי
סוד
רונית גורביץ
מגלשה
רונית גורביץ
 

מירה צדר
חיבוק
נעמי ליסי
חיבוק
נעמי ליסי

מרי קושלביץ'
ילדה רוקדת / שכונת הארגזים
אשר גיבל
הוסף תגובה  |  לראש הדף  
 
 ביטויים פיזיים של קירבה; הבעות פנים וגוף / שרה אהרונוביץ קרפנוס


שרה אהרונוביץ קרפנוס

שרה אהרונוביץ קרפנוס

שרה אהרונוביץ קרפנוס

שרה אהרונוביץ קרפנוס
הוסף תגובה  |  לראש הדף  
 
 ביטויים פיזיים של קירבה; הבעות פנים וגוף / תמר איסטרין

תמר איסטרין

תמר איסטרין

תמר איסטרין

תמר איסטרין

תמר איסטרין
הוסף תגובה  |  לראש הדף  


 בין חי לחי, בין חי לאדם

עמית יצחק
יונק הדבש
סברינה דה-ריטה
יונק הדבש
סברינה דה-ריטה
לגעת בחיים
מיכל רויטבורד בכר
אחיינתי עם הכלב המשפחתי
איילת ברמן
 

עמית יצחק

מלי אלבז אלמנדין


פילים מתנשקים
מידד גוטליב
הוסף תגובה  |  לראש הדף  


 הורות
פייטה
שלי ארז

בהירה לראה

בהירה לראה
ללא כותרת
טל מיש - ורד

ענבל מארי כהן
 

שרה אהרונוביץ קרפנוס
עבר הווה ועתיד
דבורה סיון

בתיה גזית
אימהות
עדנה פיורקו

רינה רינג
הוסף תגובה  |  לראש הדף  


 זוגות

בתיה גזית

בתיה גזית

תמר איסטרין

אפרת פוייר

מרי קושלביץ'
 

רינה רינג
חתן כלה
דבורה סיון
זוג זקנים
דבורה סיון
אהבה
עדנה פיורקו

בן רוטמן
הוסף תגובה  |  לראש הדף  


 חפץ או מקום - סמלי קירבה

גדעון שני
Home Sweet
רונית גורביץ

גדעון שני
בית צף
מידד גוטליב
הורסים את הבית שמול ביתי
אשר גיבל
 
הבובה ששרדה את הגטו
אמיר לבון
שיערה זהוב
אמיר לבון
AARON
עמית יצחק
כבסים
מידד גוטליב
נעלי אמי בתאורת חלון
אשר גיבל
הוסף תגובה  |  לראש הדף  


 מחווה אישית של קירבה
סבא שלי
נטע גורן
סבא שלי
נטע גורן
סבא שלי
נטע גורן
דיוקן אבי
אלכסנדר גנלין

רוני שגיא
 
אלעד
רונית גורביץ
אתי
גדעון שני
שירלי
גדעון שני
סבא
תמר איסטרין
ילדה יקרה
איילת ברמן
הוסף תגובה  |  לראש הדף  
 
 מחווה אישית של קירבה / מירה צדר

מירה צדר

מירה צדר

מירה צדר

מירה צדר

מירה צדר
הוסף תגובה  |  לראש הדף  
 
 מחווה אישית של קירבה / חוה פוליבודה

חוה פוליבודה

חוה פוליבודה

חוה פוליבודה

חוה פוליבודה

חוה פוליבודה
הוסף תגובה  |  לראש הדף  


 מפגשים
3 נשים בצל עץ תות
אשר גיבל
ארוחת בוקר זוגית
אשר גיבל
משפחה אתיופית חוגגת חתונה
אשר גיבל
פיקניק לזכרו של סבא
איילת ברמן
חמושים במשקפיים - רגע של מנוחה בטיול משפחתי
איילת ברמן
 

חגית גאון

חגית גאון

חגית גאון
משפחה מורחבת
רפי פרץ
הבריכה
רפי פרץ
 
משפחת הליצנים
נילי ללום


מירה צדר

גדעון שני

בן רוטמן
הוסף תגובה  |  לראש הדף  


 סיפור משפחתי / מלי אלבז אלמנדין

מלי אלבז אלמנדין

מלי אלבז אלמנדין

מלי אלבז אלמנדין

מלי אלבז אלמנדין

מלי אלבז אלמנדין
 

מלי אלבז אלמנדין

מלי אלבז אלמנדין

מלי אלבז אלמנדין

מלי אלבז אלמנדין

מלי אלבז אלמנדין
הוסף תגובה  |  לראש הדף  
 
סיפור משפחתי / רפי פרץ

לידת גבר
רפי פרץ
לידת גבר
רפי פרץ
שני חתנים
רפי פרץ
משפחה בארוחה
רפי פרץ
הוסף תגובה  |  לראש הדף  
 
סיפור משפחתי / רונית גורביץ
מסדרת 'הודה'
רונית גורביץ
מסדרת 'הודה'
רונית גורביץ
מסדרת 'הודה'
רונית גורביץ
מסדרת 'הודה'
רונית גורביץ
מסדרת 'הודה'
רונית גורביץ
הוסף תגובה  |  לראש הדף  

לראש הדף